Jazyk:  Čeština  English  
Měna:  

Zákulisí projektu

Jmenuji se Kristýna Mothejzíková a vedu dobročinný obchod VedleSebe.cz


Věnuji se hlavně počítačové grafice, kreslení a školení, nápad s e-shopem byl zpočátku jen taková "náplň volného času" a způsob, jak využít ŽL ještě k něčemu užitečnému. Podle reakcí z okolí mám dojem, že se mi podařila zajímavá věc - skloubit podnikání ještě navíc s pomocí jiným. Mám pocit, že v Čechách ještě stále není samozřejmostí, aby ti, kdo mohou, podporovali ty, kteří to potřebují. A na pomáhání nejsou potřeba velké nadnárodní organizace, stačí se zamyslet a začít u sebe, v rámci vlastních možností. Období krize může být důvodem, proč pomoc lépe zacílit, ale ne důvodem, proč nepomáhat.

Důležité pro dílny je už to, že mají možnost své výrobky prezentovat, aniž by musely investovat finance a lidské síly do vlastního e-shopu. Jedná se tedy hlavně o zajímavé úspory, v druhé řadě o příjemné přilepšení k ostatním zdrojům příjmů. V neposlední řadě projekt pomáhá prezentovat dílny ne jako konkurenty, ale jako partnery, jejichž výrobky se doplňují a nabízejí zákazníkovi - tedy Vám - široké spektrum výrobků. To by jednotlivé dílny nemohly zvládnout pokrýt. Zákazník tu pohodlně nakoupí, ušetří na poštovném a může si být jistý, že svým nákupem podporuje někoho potřebného - ať postižené děti, nebo jinak sociálně vyloučené skupiny.

"Chráněný" e-shop má svá specifika a funguje sezónně, protože i dílny produkují výrobky sezónně - v létě většina z nich ctí prázdniny a nepracuje se. Není to snad slabina, ale specialita jistě. Dala by se obejít jen tak, že bychom získali dostatečné skladovací prostory a mohli tak mít výrobky od většiny dílen takto v zásobě. Tím by ale zase byla potlačena možnost výroby na zakázku, která je pro dílny typická. Je to tedy vlastně do velké míry otázka poptávky, jakým směrem se bude vývoj e-shopu ubírat.

Jak to tu vlastně funguje? Protože vše prochází mýma rukama, snažím se, aby každá zakázka došla včas. Ceny výrobků jsou zatíženy opravdu nízkou marží a cena dopravy je rozvržena tak, aby neznevýhodňovala nákup menšího zboží. Pokud je to potřeba, zákazníka osobně informuji telefonicky či e-mailem o stavu zakázky nebo s ním dojednám podrobnosti. Dokud bude všechno fungovat jako doteď, budu spokojená, protože mám tu čest jednat se samými skvělými zákazníky (tedy s Vámi!). Překážkou pro VedleSebe.cz by do budoucna mohlo být, že jsem živnostník a e-shop neni sám o sobě žádnou "chráněnou dílnou", takže nemohu nabídnout náhradní plnění za e-shop obecně, ale vždy jen od konkrétních dílen. Pokud tuto byrokratickou překážku nepřekonáme, budu jako dosud prozatím speciální zakázky dílnám pouze zprostředkovávat.

Dílny prokazují každoročně ohromnou snahu a píli při realizaci zprostředkovaných zakázek. Vzájemná spolupráce je velmi milá a při předávání výrobků vidím, že to má smysl. Možnost sledovat, jak Vaše zakázky pomáhají a dělají radost, je mi tou hlavní odměnou. Daří se mi občas shánět hmotné dary pro dílny (materiál, který pak zpracují pro Vás), ale finance pro provoz e-shopu jsou také potřeba. Zde mi již dvakrát vytrhl trn z paty grant od Magistrátu hl. m. Prahy, velmi si toho cením. Díky této podpoře bylo možné zajistit na nějaký čas správu e-shopu nebo např. dostatek propagačních letáčků, krabic a jiných balicích potřeb (Věděli jste, že nepravoúhlé balíky pošta penalizuje?). Nemusí se vždy jednat o podporu finanční (i když dává svobodu), e-shopu pomáhá i propagace, větší zakázka pro firmu apod.

Pokud jste se dočetli až sem a je ve Vaší moci také podpořit e-shop nebo některou z dílen, můžete mě kdykoli kontaktovat, ráda s Vámi promyslím nejlepší cestu a zprostředkuji kontakt.

Děkuji Vám za Váš nákup a přijďte zas :)

Kristýna Mothejzíková

if you have to think ... you haven't been Zenned!